Serie wydawnicze

No Comments
Serie wydawnicze

Serie wydawnicze – to wydawnictwa ciągłe, których poszczególne tomy są dziełem rożnych autorów i posiadają własne tytuły. Tomy ukazują się najczęściej nieregularnie, łączy je wspólny tytuł serii oraz szata graficzna.

Pierwsze wydawnictwa seryjne w Polsce

W Polsce pierwsze wydawnictwa seryjne zaczęły ukazywać się na początku XIX wieku. Pierwszymi edycjami tego typu był 27 – tomowy Wybór Celniejszych Pisarzów Polskich wydany przez T. Mostowskiego w latach 1803 – 1808. Książki ukazujące się w seriach, kolekcjach czy kanonach wydawniczych łączy wspólny temat, okres literacki, lub zasięg czasowy, w którym ukazywały się pierwsze wydania.

Jedną z najstarszych serii wydawniczych ukazujących się do dziś jest wydawana przez czytelnika seria Nike. Charakterystyczne małe książeczki (o wymiarach w: 16, sz: 10 cm) z zarysem posągu bogini zwycięstwa prezentowały twórczość współczesnych pisarzy z całego świata. Pozycje były starannie wydawane w twardych oprawach z obwolutami, z czasem grafika okładek zmieniała się, zawsze jednak z wkomponowanym zdjęciem bądź rysunkiem Nike z Samotraki. Serią prezentująca literaturę zarówno polską jak i zagraniczną literaturę jest Koliber wydawnictwa Książka i Wiedza. Pozycje wchodzące w jej skład osiągały wielkie nakłady i nie były drogie, była to typowa pocket book czyli książka kieszonkowa, wydawana na niskiej jakości papierze idealna do czytania w tramwaju czy autobusie.

Wydawnictwa seryjne o ściśle określonej tematyce

Przykładem ciągłego wydawnictwa o ściśle określonej tematyce jest polska seria podróżnicza wydawnictwa Iskry Na około świata. Książki w charakterystycznych białych okładkach przedstawiające wyprawy, podróże i naukowe ekspedycje ukazywała się prawie czterdzieści lat. Ponad 200 tytułów najlepszych polskich i światowych reportaży cieszyło się nieustającym zainteresowaniem czytelników (seria ukazywała się w PRL-u kiedy możliwość wyjazdu za granice była mocno ograniczona).

Nie tylko dzieła literackie ukazują się w seriach wydawniczych. Pozycje naukowe z różnych dziedzin również ukazują się w tematycznych seriach np. Biblioteka socjologiczna, Biblioteka Myśli Współczesnej (z charakterystycznym znakiem nieskończoności na okładce).

Serie wydawnicze i kanony literatury zaczęły ostatnio wydawać popularne gazety i czasopisma. Słynna Kolekcja literatury XX wieku ukazująca się wraz z Gazetą wyborczą cieszyła się dużym powodzeniem, podobnie do sprzedawanych w kioskach i punktach z prasą Serii dla kobiet Literatura na obcasach i Literatura w spódnicy.

Categories: Książki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *